Informujemy!
Edukujemy! Pomagamy!
Stowarzyszenie
dla właścicieli dźwigów
Stowarzyszenie
dla firm dźwigowych
Założone w 1996 roku
Kontakt
Kontakt do biura SPBD


Dokumenty
Wzory dokumentów do pobrania


Członkostwo
Informacje o zapisach
Aktualności

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w szybach dźwigów modernizowanych
2014-11-28

Rozwiązywanie problemów z eksploatacją i modernizacją wind - koszty eksploatacji
2014-06-11

Seminarium :: Kierunki rozwoju branży dźwigowej ::
2012-08-27


Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymuje kary dla
koncernów
2011-10-10

Usługi konserwacyjne dźwigów w Polsce
2011-09-26

Program pilotażowy
Bezpieczeństwo Dostępność Ekologia
2011-06-14

Zobacz wszystkie...

Kategoria: Przepisy
Zalecenia modernizacyjne

10 ZALECEŃ KOMISJI EUROPEJSKIEJ 95/216/EC Z DNIA 8 CZERWCA 1995R.

1. Zainstalować drzwi w kabinach i piętrowskazywacz
(wymienić kabiny na metalowe i zamontować drzwi automatyczne oraz piętrowskazywacz)

2. Kontrolować i wymieniać liny nośne (konserwator powinien dokonywać oceny zużycia lin co najmniej raz w miesiącu wg. kryteriów: pękniętych drutów, odkształcenia i starcia powierzchniowego)

3. Zmodyfikować zatrzymywanie się kabiny (zastosować płynną regulację obrotów silnika napędowego za pomocą przemienników częstotliwości-falowników w celu uzyskania zatrzymania z dokładnością co najmniej +/- 5 mm niezależnie od wielkości obciążenia kabiny)

4. Dostosować elementy sterowania dla niepełnosprawnych (usytuować elementy sterowe w kabinie na odpowiedniej wysokości min. 900 mm i max. 1200 mm a piętrowskazywacz max.1600 mm od podłogi oraz oznakować przyciski w taki sposób aby umożliwić rozróżnianie przez dotyk)

5. Wyposażyć automatyczne drzwi w czujniki wykrywające obecność ludzi (wyposażyć drzwi kabinowe w mechanizm rewersyjny kontrolujący siłę ściskania i powodujący otwieranie drzwi po napotkaniu przeszkody lub zainstalować kurtynę świetlną z dużą ilością wiązek sygnałowych)

6. Wyposażyć dźwigi o prędkości powyżej 0,6m/s w chwytacze z opóźnieniem (zainstalować chwytacze zapewniające łagodne hamowanie)

7. Zmodyfikować system alarmowy w celu zapewnienia łączności z ekipami (wyposażyć kabinę w urządzenia programowane realizujące automatyczne połączenia głosowe oraz sprawdzające w systemie przewodowym lub bezprzewodowym, w przypadku całodobowej ochrony fizycznej w budynku wystarczy zapewnić połączenie z ochroną np. poprzez intercom)

8. Wyeliminować azbest z układów hamulcowych (występuje na dźwigach sporadycznie i należy wymienić na nowe bez azbestu)

9. Zainstalować urządzenie zapobiegające niekontrolowanemu ruchowi kabiny w górę (zainstalować chwytacze dwukierunkowego działania)

10. Wyposażyć kabiny w awaryjne oświetlenie (zainstalować np. moduł diodowy zasilany z akumulatora automatycznie doładowywanego w celu zapewnienia działania oświetlenia co najmniej przez 2 godz. po zaniku napięcia)


Zobacz również:

Napęd zabytkowej windy z XVII wieku ...
Konserwacja w krajach UE ...
Spotkanie EFESME i SPBD na Euro-Lift 2010 ...
Popularne tagi:

koło deptakowe serwis wind efektywność energetyczna dźwigów SPBD EFESME spotkanie konserwacja koncernów windy w Polsce rynek wind tania windaZalecenia modernizacyjne Konserwacja w krajach UE Modernizacja dźwigów
Mało który użytkownik zdaje sobie sprawę, że powstały zalecenia w sprawie modernizacji dźwigów. Prezentujemy "10 Zasad Komisji Europejskiej" 95/216/EC z dnia 8 czerwca 1995 r ...
Czytaj więcej ...
Polityka uprawiana przez firmy „wielkiej czwórki” ogranicza wolność wyboru klienta. Jest on skazany na firmę, która daną windę zainstalowała. Nie ma możliwości zmiany konserwatora bez większego wkładu finansowego!
Czytaj więcej ...
Modernizacje dźwigów mają na celu poprawę bezpieczeństwa i parametrów technicznych oraz przystosowanie do aktualnie obowiązujących wymagań prawnych i normatywnych. Brak opracowań na ten temat pragniemy chociaż częściowo wypełnić niniejszą instrukcją, aby umożliwić podejmowanie właściwych decyzji...
Czytaj więcej ...
Współpraca:
European Federation for Elevator Small and Medium-sized Enterprises Administrator24.info - portal dla Zarządców Nieruchomości. Porady dla właścicieli, wspólnot mieszkańców, administracji i spółdzielni mieszkaniowych The European Elevatori Magazine Europejskie Wydawnicto Informacji Technicznych Magazyn Wspólnota Mieszkaniowa Mieszkanie i Wspólnota - Poradnik właścicieli i zarządców
Wszelkie prawa zastrzeżone © SPBD 1996 - 2019 created: roksela.com
O SPBD   Statut   Władze   Cele i zadania   Członkostwo   Baza firm   Instytucje współpracujące   Historia   Dla właścicieli